Шляхи вирішення складних ситуацій

Шляхи вирішення складних ситуацій

У кожної людини протягом усього його життя виникали моменти, коли перед ним поставала якась проблема. І кожен, залежно від своїх індивідуальних якостей і особливостей знаходив свій метод вирішення проблем. Пропонуємо вашій увазі три найпоширеніших підходи до вирішення проблеми.

 

У загальному вигляді можна виділити три підходи до вирішення проблем, які виникають у кожної людини.

Перший підхід (шаблон чи автоматичний) - він характеризується повною відсутністю пошуку нових або більш глибоких способів вирішення певних проблем. Віддається перевага відомим способам вирішення, які не вимагають особливих зусиль. Так само відкидаються і інші, більш оригінальні шляхи вирішення, оскільки вони більш ризиковані і вимагають додаткових турбот.

Другий підхід (уникає, нерішучий) - виявляється в тому випадку, коли людина не здатна зосередити свої зусилля на вирішенні проблеми, тому що у нього виникають труднощі не з оточуючими, а з самим собою. Прикладом цього може бути поведінка на іспиті осіб, які зазвичай вважають себе дуже несміливими або нервовими. У таких людей виникають труднощі у використанні знань, тому що надмірне хвилювання і страх заважають йому повністю продемонструвати свої знання. Така людина не вирішує проблем, вона намагається тікати від них або уникати вирішення, задовольняючись тим, що є. Найчастіше такі люди прагнуть втекти від проблем. Він або вона можуть перекладати свою відповідальність на інших. Крайнім випадком такого типу реакції на складну проблему є симуляція хвороби. Можуть з'явитися головні болі, болі в животі. Ці симптоми найчастіше виникають перед важкою контрольною.

Третій підхід (творчий) - він характерний особам, які не задовольняються всяким шаблонним рішенням важливої для них проблеми, а шукають кращі, нові, оригінальні або малопопулярні рішення.

До проявів такого підходу відносять:

• сміливі й енергійні пошуки додаткової інформації, добування її з найбільшої кількості джерел;

• врахування різних точок зору;

• розгляд і вивчення багатьох способів вирішення проблеми;

• відсутність страху перед несподіваними способами, які неочевидні для інших.

Той, хто творчо підходить до вирішення проблем, виконує найбільш якісну і інтенсивну розумову роботу, ніж той, який дотримується загальноприйнятих і широко відомих способів.

У той же час слід зазначити, що кожна людина не може постійно використовувати творчий метод вирішення проблем. Нескладно помітити, що звичайні буденні проблеми найчастіше вирішуються шаблонно, автоматично (перший спосіб). Це дозволяє людині економити час і свої зусилля.