Сучасні інформаційно-комунікаційні технології в роботі соціального педагога у період дистанційного та змішаного навчання

У наш час інформаційні технології стали невід’ємною частиною сучасного світу. Для педагогічного колективу Краматорського вищого професійного училища (№14) головною необхідністю під час пандемії стало застосування інформативно-комунікативних технологій в освітньому процесі. У цих умовах революційних змін вимагає і підхід соціального педагога до організації роботи. За період дистанційного та змішаного навчання я у своїй роботі головну увагу приділяла таким напрямкам роботи як профілактика та діагностика.

В он-лайн формі було проведено ряд діагностичних опитувань:

1.      Серед здобувачів освіти:

-          Для визначення рівня обізнаності молоді у проблемі торгівлі людьми було проведено соціологічне опитування «Торгівля людьми»;

-          Соціально-педагогічне анкетування «Що я знаю про короно вірусну інфекцію»;

-          Моніторинг «Як я проводжу карантин?».

2.      Серед педагогічного колективу та батьківської громади:

-          «Вивчення стану впровадження дистанційного навчання» та «Проблемні питання і впровадження дистанційного навчання».

 Велика увага приділялась розвитку та роботі служби порозуміння Краматорського ВПУ (№14) «Компроміс». Медіатори/медіаторки взяли участь у вебінарі «Діяльність служб порозуміння закладів освіти в умовах дистанційного навчання в період COVID-19» для медіаторів та медіаторок координаторів служб порозуміння Національної медіаторської мережі ГО «Ла Страда-Україна». Під час участі у вебінарі учасники мали змогу ознайомитись з особливостями вирішення та механізмом розгляду конфліктів, організацією діяльності та інформаційно-профілактичною роботою служби порозуміння закладу освіти в умовах дистанційного навчання, обговорили основні напрямки роботи, були визначені головні функції медіаторів/медіаторок під час карантину та розглянуті шляхи, якими конфлікти можуть потрапити на розгляд  до Служби порозуміння. Корисну для роботи інформацію медіатори/медіаторки отримали на вебінарі «Протидія та реагування на випадки насильства в умовах дистанційного навчання COVID-19».

За час дистанційного та змішаного навчання мною були проведені он-лайн бесіди, обговорення, профілактично-просвітницькі вебінари:

-          За матеріалами он-лайн вебінару, який організувала Громадська спілка «А21 Україна», серед здобувачів освіти мною було проведено он-лайн урок «Живи вільно» з протидії торгівлі людьми, на якому підлітки були ознайомлені з формами експлуатації, методами вербування та рекомендаціями, яких слід дотримуватись за для уникнення потрапляння у різні форми експлуатації.                                                     

-          «Як реагувати на випадки насилля під час змішаного та дистанційного навчання. Куди звернутись по допомогу?»;

-          «Безпека молоді в Інтернеті»;

-          Організація проходження здобувачами освіти та педагогами проходження  он-лайн квесту «Працевлаштування закордоном» в рамках співпраці з громадською організацією «Егіда Запоріжжя» та проходження он-лайн тренінгу «Школа безпечної міграції».

Я взяла участь у вебінарах, які організовує обласний навчально-методичний центр психологічної служби:

-          «Прийомна родина в шкільному колективі»;

-          «Захист прав дитини: безпечний інтернет»;

-          «Причини виникнення та шляхи подолання суїцидальних тенденцій»;

-          «QR-коди в освітній діяльності»;

-          «Створення електронного кабінету практичного психолога та   соціального педагога закладу освіти»;

-          «Основні стратегії соціалізації особистості»;

-          «Шкільні служби порозуміння: алгоритм та досвід впровадження».

За період карантинних обмежень самоосвіта займала також одну з пріоритетних ролей. На освітніх платформах EdEraта Prometeus пройшла курси.

Таким чином можна зробити висновок, що ефективне та якісне виконання своєї роботи спеціалістами не може здійснюватися без використання засобів і можливостей, які надають комп’ютерні технології. Вони допомагають соціальному педагогу краще підготуватися до виконання своєї роботи. З їх допомогою ми маємо можливість отримувати найновішу інформацію та активно спілкуватися з усіма учасниками навчального процесу.