ОРГАНІЗАЦІЯ ДОЗВІЛЛЯ

ЕФЕКТИВНА ОРГАНІЗАЦІЯ ДОЗВІЛЛЯ

Дозвілля у гуртожитку є важливою сферою соціалізації особистості. Особистість набуває ціннісних орієнтацій, знань, досвіду не лише за умов систематичного навчання, а й у процесі спілкування, відпочинку, розважально-ігрової діяльності.

Принципи, на яких базується навчально-виховний процес у гуртожитку Краматорського вищого професійного училища, знаходять своє продовження в усій позакласній роботі. Педагогічний колектив вважає, що одна з найважливіших умов організації і керівництва позакласного життя учнів - це дотримування послідовності між навчальною та позакласною роботою.

В гуртожитку нашого закладу освіти проводиться багата за змістом та різнохарактерна по формі позакласна робота, яка заохочує здобувачів освіти в пізнавальну, художньо - творчу, суспільно - корисну діяльність, і складена так, щоб не одноразово, а активно та ефективно впливати на них.

 

Мета та задачі виховних заходів

створення культурного середовища, культурного простору навколо підлітка

 

 

формування морального ідеалу здобувачів освіти в процесі художньо-творчої діяльності

 

створення умов для самореалізації і самоствердження підлітка

 

 

розвиток емоційної сфери підлітка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Форми і методи проведення виховних заходів різноманітні:

-       наглядна агітація;

-       збори здобувачів освіти;

-       анкетування, психологічне тестування;

-       виховні бесіди;

-       виховні години;

-       тематичні вечори;

-       конкурси;

-       семінари;

-       усні журнали;

-       диспути;

-       круглі столи;

-       вікторини;

-       зустрічі з фахівцями національної поліції;

-       співпраця з громадськими організаціями та проведення сумісних заходів;

-       виставки;

-       літературні ринги;

-       відвідування історичного і краєзнавчого музею;

-       спортивні ігри та змагання;

-       участь у гуртковій роботі;

-       дослідницька робота;

-       участь в акціях соціального напрямку;

-       дні іменинника;

-       санітарні дні;

-       озеленення гуртожитку;

-       участь у міських заходах.

Виховна робота у гуртожитку сприяє розвитку творчого та духовного потенціалу молоді, а також забезпечує необхідні умови побуту та наближення атмосфери в гуртожитку до домашньої.

         Робота вихователя гуртожитку спрямована на створення максимально-сприятливих умов для реалізації кожної особистості. Тому, організовуючи відпочинок дітей, які проживають у гуртожитку, педагог акцентує увагу на таких видах і формах їх діяльності, які сприяють самоствердженню особистості, формують її світогляд, допомагають здружити учнівський колектив.

Протягом 2019/2020 навчального року вихователем гуртожитку Гетьманенко О.В. були проведені бесіди за темами: «Булінг - моральне і фізичне насилля», «Викрадач розуму – алкоголь», «День соборності України», «Державні символи України», «Енергетичні напої. Користь чи шкода», «Кримінальна відповідальність підлітків», «Чому трапляються фатальні вечірки?», «Що означає бути патріотом?».

Мешканці гуртожитку взяли активну участь у заходах, присвячених Дню м. Краматорськ; відвідали фотовиставку у музеї  історії м. Краматорськ «Іловайськ- 2014»; напередодні Дня Святого Миколая взяли участь у відкритті міської ялинки та у святковій ході в карнавальних костюмах; були присутні на обласному заході, присвяченому пам`яті Героїв Небесної сотні у ПК «НКМЗ» та багато інших.

Радою самоврядування під керівництвом вихователя були організовані святково-розважальні програми до Дня студента, Нового року, Дня закоханих, 8 березня та інші.

Відомо, що ідеалом виховання в нашому суспільстві є гармонійно розвинена, високоосвічена, соціально активна й національно свідома людина, наділена глибокою громадянською відповідальністю, високими духовними якостями, родинними й патріотичними почуттями, є носієм кращих здобутків національної та світової культури, здатної до саморозвитку й самовдосконалення.

 

УЧАСТЬ У РОБОТІ ГУРТКІВ

Позанавчальна освіта сприяє вільному розвитку особистості, вчить дитину найголовнішому – життю. Учнівська молодь гуртожитку бере активну участь у Всеукраїнських, обласних, міських заходах та є неодноразовими переможцями і призерами. Найвідомішими, випробуваними, дієвими і популярними формами позаурочної виховної роботи є гуртки, спортивні секції та клуби. Вони використовуються для різнобічної освіти і виховання учнів із метою розвитку художніх, науково-технічних, організаторських здібностей, умінь, навичок.

Участь у роботі різноманітних гуртків допомагає здобувачам освіти краще та цікавіше готувати і проводити різні заходи, вони є обов’язковими учасниками всіх предметних тижнів, тематичних лінійок, запланованих на навчальний рік. Позаурочна зайнятість учнів відволікає їх від безцільного часу проводження, допомагає знайти друзів, розвивати свої таланти та має значну роль у профілактиці правопорушень серед підлітків.

Усі учні, які проживають у гуртожитку, можуть долучитися до роботи гуртків. Всього 79 % мешканців гуртожитку залучені до свят та заходів, 68 % - до гурткової роботи.

На базі Краматорського вищого професійного училища веде свою роботу гурток «Життєдайне джерело», який створено викладачами української мови Рябенко В.В. та Колієвою О.С.. Основний напрямок гуртка – це ознайомлення здобувачів освіти з яскравим та самобутнім світом українських звичаїв. Адже керівники гуртка переконані, що лише людина, яка знає та поважає своє коріння, може стати гідною часточкою країни. Тому більшість заходів спрямовано на залучання дітей до відтворення народних традицій. Так, уже четвертий рік поспіль, наш гурток займає призові місця на фестивалі «Різдвяне диво» у номінаціях «Колядки та Щедрівки», бо на розсуд журі та глядачів пропонує гармонійне театральне дійство, яке дозволяє відчути красу та яскравість української щедрівки. Більшість членів гуртка «Життєдайне джерело» саме мешканці гуртожитку.

Також під керівництвом майстра виробничого навчання В.В. Хохлова працює гурток фото та відео творчості, який, враховуючи вікові особливості гуртківців, їхні інтереси й здібності, використовує різні форми навчання: бесіди, лекції, доповіді, семінари, ігрові заняття тощо. Гуртківці бере участь в оформленні виставок, виготовленні альбомів, слайдів, буклетів, а також відвідують екскурсії та фотовиставки в музеї тощо.

Вокальний ансамбль «Світанок», роботу якого в цьому році разом з заступником директора з НВхР Рояновою І.В. очолювала майстер виробничого навчання Аміргулян М.Ю., відомий вже не тільки серед закладів П(ПТ)О в Донецькій області. Більшу частину ансамблю складають саме дівчата, які мешкають у гуртожитку. Кожна з них вносить частку своєї душі у виконання кожної пісні. Допомагає їм в цьому досвід виступів у своїх школах, клубах, вокальних гуртках за місцем проживання. Керівники гуртка скеровують роботу так, що дівчата, не дивлячись на те, що колектив кожного року змінюється, стали однією сім`єю, і здобувають призові місця на обласних оглядах -   конкурсах художньої самодіяльної творчості та на І, ІІ, ІІІ, ІV Відкритому обласному фестивалі української пісні серед здобувачів освіти Донецької області; співають свої пісні на інших міських та обласних заходах; вітають зі святами працівників базового підприємства ПрАТ НКМЗ та ветеранів Другої Світової війни. Дівчата з вокального ансамблю «Світанок» - це перлинки  колективу на кожному нашому святі.

Учні, що мешкають у гуртожитку, беруть активну участь у всіх спортивних заходах на міському та обласному рівні: марафони, присвячені дню народження м. Краматорська, обласні змагання «Козацькі забави», присвячені дню Захисника України, Всеукраїнські спортивні змагання «Теренова гра» до Дня захисника України, міські спортивні естафети «Здоровим бути модно» до Всесвітнього дня здоров`я та багато інших. З кожним роком набирає популярності серед дівчат, які проживають у гуртожитку секції фітнесу та чирлідингу,  які під керівництвом викладачів фізичного виховання М.В. Лаврової  та Ю.О. Подземельних  допомагають підтримувати тіло і дух у гарній формі. Заняття стають не тільки видом активного дозвілля, а й стилем життя. Для хлопців дуже актуальні такі командні ігри як волейбол, футбол та баскетбол, які тренують викладачі фізичного виховання О.М. Слюсаренко та І.А. Савенков.

До складу хореографічного колективу «Грація» входять юнаки та дівчата, які проживають в гуртожитку  Краматорського ВПУ (№14). Протягом 14 років під керівництвом викладача В.В. Гуменної колектив займає І місце у конкурсах художньої самодіяльності серед закладів П(ПТ)О Донецької області. Гуртківці також беруть участь в училищних, міських, обласних та всеукраїнських заходах: День знань, «Єднання громади - крок до миру», День міста, День Перемоги, День Європи, «Козацькі розваги»; Відкритий обласний хореографічний фестиваль-конкурс «Шалений-FEST» - 2018; у якості волонтерів участь у VI, VIІ, VIІІ, IХ Всеукраїнському відкритому конкурсі краси серед дівчат на інвалідних візках «Краса без обмежень»; І, ІІ, ІІІ Всеукраїнському відкритому конкурсі серед чоловіків «Мужність без обмежень - 2018»; «Офіцерський бал» до Дня Збройних Сил України 2017р., 2018р.; інклюзивний бал «Країна надії» - 2017, 2018, 2019; І Всеукраїнський відкритий конкурс серед сімейних пар на інвалідних візках «Всесвіт без обмежень» - 2019 та багато інших.

З метою зайнятості учнів у позаурочний час, розвитку їх творчих здібностей, формування навичок здорового способу життя у гуртожитку організовано роботу гуртка «Фітотерапія» під керівництвом медичного працівника училища Ворожцової К.М. Учні з зацікавленням пізнають значення рослин для людини, навчаються готувати чаї з використанням лікувальних рослин. Також знайомляться з правилами збирання грибів, застосуванням ефірних масел, та багато іншого. Учні не тільки слухають і навчаються, вони в процесі спілкування обмінюються своїми знаннями, бо більшість з них приїхали з сільської місцевості і мають досвід зі збирання лікувальних та корисних рослин та ягід.