Всі новини

«Над Чорнобилем лунає дзвін…»

                Нам поле люте миром перебути,

                Нам поховати зло в бетон і бронь,

                І не забути, доки світ і люди,

                Синів землі, що відвели вогонь 

            За днями дні – минули повільно 35 років від того дня, коли Україну спіткала страшна трагедія – техногенно-екологічна катастрофа, спричинена вибухом реактора четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції, яка нанесла непоправної шкоди довкіллю та здоров’ю людей. Якби не подвиг простих людей, які ризикуючи власним життям і здоров’ям, врятували нас від подальшого поширення радіації, то важко навіть спрогнозувати повні масштаби трагедії не лише для України, а й всього світу.

            До знаменної дати в навчальних групах Краматорського вищого професійного училища пройшла он-лайн година пам’яті «Над Чорнобилем лунає дзвін…», а художній колектив училища присвятив героям Чорнобиля творчу програму.

   Низький уклін всім хто боровся зі страшною бідою. Священна пам'ять про Ваш подвиг не згасне у віках і збережеться в серцях народу.

https://youtu.be/5xe7aI7TW-E

Сучасні інформаційно-комунікаційні технології в роботі соціального педагога у період дистанційного та змішаного навчання

У наш час інформаційні технології стали невід’ємною частиною сучасного світу. Для педагогічного колективу Краматорського вищого професійного училища (№14) головною необхідністю під час пандемії стало застосування інформативно-комунікативних технологій в освітньому процесі. У цих умовах революційних змін вимагає і підхід соціального педагога до організації роботи. За період дистанційного та змішаного навчання я у своїй роботі головну увагу приділяла таким напрямкам роботи як профілактика та діагностика.

В он-лайн формі було проведено ряд діагностичних опитувань:

1.      Серед здобувачів освіти:

-          Для визначення рівня обізнаності молоді у проблемі торгівлі людьми було проведено соціологічне опитування «Торгівля людьми»;

-          Соціально-педагогічне анкетування «Що я знаю про короно вірусну інфекцію»;

-          Моніторинг «Як я проводжу карантин?».

2.      Серед педагогічного колективу та батьківської громади:

-          «Вивчення стану впровадження дистанційного навчання» та «Проблемні питання і впровадження дистанційного навчання».

 Велика увага приділялась розвитку та роботі служби порозуміння Краматорського ВПУ (№14) «Компроміс». Медіатори/медіаторки взяли участь у вебінарі «Діяльність служб порозуміння закладів освіти в умовах дистанційного навчання в період COVID-19» для медіаторів та медіаторок координаторів служб порозуміння Національної медіаторської мережі ГО «Ла Страда-Україна». Під час участі у вебінарі учасники мали змогу ознайомитись з особливостями вирішення та механізмом розгляду конфліктів, організацією діяльності та інформаційно-профілактичною роботою служби порозуміння закладу освіти в умовах дистанційного навчання, обговорили основні напрямки роботи, були визначені головні функції медіаторів/медіаторок під час карантину та розглянуті шляхи, якими конфлікти можуть потрапити на розгляд  до Служби порозуміння. Корисну для роботи інформацію медіатори/медіаторки отримали на вебінарі «Протидія та реагування на випадки насильства в умовах дистанційного навчання COVID-19».

За час дистанційного та змішаного навчання мною були проведені он-лайн бесіди, обговорення, профілактично-просвітницькі вебінари:

-          За матеріалами он-лайн вебінару, який організувала Громадська спілка «А21 Україна», серед здобувачів освіти мною було проведено он-лайн урок «Живи вільно» з протидії торгівлі людьми, на якому підлітки були ознайомлені з формами експлуатації, методами вербування та рекомендаціями, яких слід дотримуватись за для уникнення потрапляння у різні форми експлуатації.                                                     

-          «Як реагувати на випадки насилля під час змішаного та дистанційного навчання. Куди звернутись по допомогу?»;

-          «Безпека молоді в Інтернеті»;

-          Організація проходження здобувачами освіти та педагогами проходження  он-лайн квесту «Працевлаштування закордоном» в рамках співпраці з громадською організацією «Егіда Запоріжжя» та проходження он-лайн тренінгу «Школа безпечної міграції».

Я взяла участь у вебінарах, які організовує обласний навчально-методичний центр психологічної служби:

-          «Прийомна родина в шкільному колективі»;

-          «Захист прав дитини: безпечний інтернет»;

-          «Причини виникнення та шляхи подолання суїцидальних тенденцій»;

-          «QR-коди в освітній діяльності»;

-          «Створення електронного кабінету практичного психолога та   соціального педагога закладу освіти»;

-          «Основні стратегії соціалізації особистості»;

-          «Шкільні служби порозуміння: алгоритм та досвід впровадження».

За період карантинних обмежень самоосвіта займала також одну з пріоритетних ролей. На освітніх платформах EdEraта Prometeus пройшла курси.

Таким чином можна зробити висновок, що ефективне та якісне виконання своєї роботи спеціалістами не може здійснюватися без використання засобів і можливостей, які надають комп’ютерні технології. Вони допомагають соціальному педагогу краще підготуватися до виконання своєї роботи. З їх допомогою ми маємо можливість отримувати найновішу інформацію та активно спілкуватися з усіма учасниками навчального процесу.

ПРОГРАМИ ДЛЯ БАТЬКІВ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ КОНТРОЛЮВАТИ ПРОВЕДЕННЯ ЧАСУ ДИТИНИ В ІНТЕРНЕТІ

Безумовно, постійно лізти в особистісний простір дитини  не найкраща ідея. Але як тільки підліток починає користуватися інтернетом, необхідно проконтролювати, скільки часу він проводить у віртуальному світі, які сайти відвідує, з ким спілкується. Чи немає чого підозрілого? Поспостерігати слід і тоді, коли відбуваються  явні зміни в поведінці: не властива замкнутість, агресивність, заляканість, надмірна обережність. На жаль, не всі діти на всі 100% довіряють батькам. Не всі своєчасно діляться з ними своїми проблемами, тому відтягують висвітлення проблеми на «потім». Візьміть собі в помічники програми, які можна встановити на домашній комп'ютер:

            «Adult Blocker»  не програма, а розширення в браузері «Google Chrome». Цей плагін допомагає заблокувати сайти потенційно небезпечного змісту: сайти порнографічної спрямованості, форуми, сайти, які реагують на «блок-слова». До «блок-слів» можуть належати: «зброя», «самогубство», «вбивство», «наркотики» і т.п. Від небезпечного контенту ваша дитина застрахована!

«Child Web Guardian Pro»  ця програма виконує той самий набір функцій, що і попередня, але тут є ще одна корисна функція ‒ контроль часу. Батьки можуть встановити ліміт, наприклад, 2 години на день. Після чого комп'ютер вимкнеться. Можна обирати різні варіанти стандартного графіка, який пропонується програмою, а можна встановити вручну.

«Kids Control 1.6» у цій програмі об'єднані функції обмеження перебування в інтернеті за часом, а також блокування сайтів із забороненим контентом. Примітним в «Kids Control 1.6» є те, що можна контролювати гаджети дітей. Наприклад, встановлювати контроль на планшет або смартфон.

«Кібер Мама»  програма для встановлення графіку роботи за комп'ютером. Дисципліна  фундамент усвідомленості. Якщо у дитини є чіткий графік життя, в якому вона навчається, розвивається, приділяє час спорту та хобі, то навряд чи вона буде занадто довго сидіти в інтернеті. За допомогою програми «Кібер Мама» ви зможете встановити графік роботи за комп'ютером, і підліток буде витрачати певну кількість часу в мережі для підготовки до навчання.

 Інтернет  це, безумовно, чудовий винахід суспільства, адже дозволяє людям зробити життя комфортнішим, надаючи можливості для постійного розвитку, особистісного зростання, освіти. Але головне дозовано і вибірково споживати інформацію.

УЧНІВСЬКЕ САМОВРЯДУВАННЯ ГУРТОЖИТКУ

УЧНІВСЬКЕ САМОВРЯДУВАННЯ ГУРТОЖИТКУ

Особливе місце в системі формування особистості, її активної позиції належить учнівському самоврядуванню.

Зміст учнівського самоврядування у гуртожитку міститься не в керуванні одних учнів іншими, а у навчанні всіх здобувачів освіти основам демократичних стосунків у суспільстві, у навчанні їх керувати собою, своїм життям в колективі, придбанні особливого досвіду.

Виходячи з цього, педагогічний колектив Краматорського ВПУ вважає, що самоврядування у гуртожитку - неодмінна ознака колективу. Чим досконаліше самоврядування, тим досконаліший колектив.

У нашому закладі освіти дієвим органом учнівського самоврядування є Рада гуртожитку, яка є невід’ємною складовою виховної системи училища. Вона забезпечує залучення юнаків та дівчат до змістовної суспільної роботи, до реального управління організацією виховного процесу, житлово-побутової діяльності, змістовного дозвілля.

До Ради самоврядування гуртожитку входять:

Øголова Ради гуртожитку;

Øзаступник голови Ради гуртожитку;

Øкомітет правопорядку;

Øкомітет соціального захисту;

Øсанітарно-побутовий комітет;

Øнавчальний комітет;

Øспортивний комітет;

Øкультурно-масовий комітет;

Øредколегія.

Робота комітетів ведеться за планом, затвердженим на засіданні ради гуртожитку. Засідання Ради проводяться один раз на місяць, де обговорюються питання заселення учнів до гуртожитку, підводяться підсумки змагання на кращу кімнату, заслуховуються звіти комітетів про проведену роботу, вирішуються актуальні питання житлово-побутового забезпечення, виховної роботи та дозвілля проживаючих у гуртожитку. На засіданні Ради гуртожитку також розглядаються особисті справи учнів, що порушили Правила внутрішнього розпорядку в гуртожитку, виносяться визначені стягнення.

Кожен комітет Ради гуртожитку відповідає за свій напрямок роботи.

Участь у роботі органів учнівського самоврядування в гуртожитку орієнтована на процес активної діяльності, під час якої учні набувають суб’єктивного досвіду, оволодівають наукою життя, навчаються ставити мету, приймати правильне рішення, робити висновки.

Кожен комітет Ради гуртожитку відповідає за свій напрямок роботи. Так, комітет правопорядку, який очолюють Курдюкова Анастасія та Кострицький Леонід, слідкує за дисципліною в гуртожитку, розглядає на своїх засіданнях  особисті справи  учнів, що порушують «Правила внутрішнього розпорядку гуртожитку», бере участь у вирішенні конфліктних ситуацій, контролює поведінку учнів на території гуртожитку в позаурочний час, організовує чергування під час проведення виховних заходів у гуртожитку, бере участь  в підготовці бесід з правової тематики, які проводять вихователь, бібліотекар, психолог. Ця форма роботи учнівського самоврядування є дієвою і вагомою допомогою вихователю у дотриманні встановленого порядку, не допущення випадків правопорушень, асоціальної поведінки.

Комітет соціального захисту очолюють Боровков Олексій та Берднікова Олена. Цей комітет тісно співпрацює з психологічною службою училища, допомагає в анкетуванні учнів, в складанні соціального паспорту гуртожитку, виявляє учнів, які потребують соціальної допомоги. Комітет соціального захисту бере участь в усіх виховних заходах, що проводяться в гуртожитку; організовує і бере участь у благодійних соціальних акціях, що проводяться в училищі і місті; здійснює систематичний контроль за умовами проживання учнів у гуртожитку; доповідає про проблеми адміністрації училища та допомагає в їх вирішенні.

З метою залучення здобувачів освіти до роботи з покращення житлово-побутових умов і санітарного стану, створення затишку та комфорту в кімнатах, дотримання правил проживання в гуртожитку, активної участі мешканців у трудовому житті гуртожитку створений санітарно - побутовий комітет, який очолили  Сергєєв Максим та Добродєєва Олена.

Основним видом діяльності проживаючих у гуртожитку учнів є самообслуговування. Придбання досвіду роботи в середовищі ровесників допомагає кожному учню оцінити свої особисті можливості. З початку навчального року в кожній кімнаті обирається відповідальний за чергування по кімнаті.

Санітарно-побутовий комітет контролює чистоту житлових кімнат та щочетверга підбиває підсумки на екрані чистоти. З метою залучення учнів до роботи з покращення житлово-побутових умов і санітарного стану, створення затишку та комфорту в кімнатах протягом року діє огляд - конкурс на «Кращу кімнату гуртожитку». Мета даного конкурсу – створити в гуртожитку сприятливі умови для самовизначення учнівської молоді, розкриття їх творчого потенціалу та покращення житлово-побутових умов. Згідно Положення раз на місяць підбиваються підсумки і визначається краща кімната місяця. В кінці навчального року визначається краща кімната року.

Також Радою гуртожитку розроблені санітарні вимоги до кімнат, виконування яких контролюється санітарною комісією, вихователем, медичною сестрою та адміністрацією гуртожитку.

Санітарно-побутовий комітет організовує щотижневі санітарні дні, екологічні акції по прибиранню та озелененню гуртожитку та території біля нього, вирішує питання збереження майна, контролює своєчасне проведення косметичних ремонтів у кімнатах силами мешканців гуртожитку. Робота цього комітету направлена на успішне рішення задач по створенню добробуту гуртожитку.

Навчальний комітет Ради самоврядування гуртожитку підтримує реалізацію програми  «Контроль» в освітньому процесі училища з укріплення навчальної та трудової дисципліни серед здобувачів освіти, що мешкають у гуртожитку. Слідкує за виконанням учнями розпорядку дня в гуртожитку, виконанням уроків в кімнаті самопідготовки, підтримує зв’язок з бібліотекарями, майстрами виробничого навчання та викладачами, доводе до відома керівників групи, вихователя, якщо комусь з учнів потрібна допомога у навчанні. Навчальний комітет очолюють Кравченко Максим та Яворська Ганна.

Спортивний комітет у гуртожитку працює під керівництвом Зуйкова Максима та Пашка Данила. В його задачі входить організація спортивно-розважальних ігор, змагань, турнірів, розваг. Разом з вихователем учні підбирають матеріал до спортивних заходів, відповідають за організацію проведення конкурсів під час виховних заходів. Спортивний комітет бере активну участь в пропаганді здорового способу життя серед мешканців гуртожитку, залучує їх до участі в спортивних секціях училища та міста, відповідає за збереження спортивного інвентарю.

Культурно-масовий комітет у гуртожитку Краматорського ВПУ веде дуже активну роботу, більше всього заходів приходиться саме на цей комітет. Учні називають його «Розважальний». Сауніна Діана та Белеу Павло відповідають за організацію вечорів, дискотек, свят, музичне оформлення, допомагають вихователю складати сценарії, визначають кандидатури ведучих, відповідальних за оформлення заходів і костюми, розподіляють ролі. Завдяки сумісним зусиллям вихователя, бібліотекарів та культурно-масового комітету дозвілля у гуртожитку  нашого училища проходить весело, яскраво, різноманітно.

Члени редколегії гуртожитку, яку очолюють Харченко Олександр та Єпанчина Поліна,  випускають газети до ювілейних свят, видатних дат, оновлюють стенд «З Днем народження» та інші стенди, висвітлюють успіхи, недоліки у роботі, в житті гуртожитку.

Голова Ради самоврядування гуртожитку Плотніков Владислав здійснює загальне керівництво Радою, спрямовує її роботу, контролює роботу комітетів, співпрацює з адміністрацією училища та батьками учнів. Заступник голови ради Завгородня Марія надає щоденну допомогу голові, допомагає в оформленні документації, веде протоколи засідань Ради.

Аналізуючи роботу Ради самоврядування гуртожитку Краматорського вищого професійного училища, можна зробити висновок, що в системі колективної самоорганізації, а саме в системі учнівського самоврядування здійснюється розвиток особистості підлітка. Перед кожним учнем відкривається можливість бути почутим та зрозумілим і, насамперед, - своїми товаришами, які, в свою чергу, залучаються  в процес плідного людського спілкування. Стимулюється увага до особистості один одного. Все це закладає основи для формування здорового колективізму, сприяє соціальній адаптації людини, яка після школи потрапила в незвичайне для себе середовище та зустрілася з необхідністю усвідомити себе в новому суспільному статусі.

РОБОТА СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ З УЧНЯМИ, ЯКІ МЕШКАЮТЬ У ГУРТОЖИТКУ

Створюючи систему виховної діяльності в гуртожитку, визначаючи її системоутворюючі види, основні традиційні форми, в центрі уваги слід поставити особистість учня з її складною соціальною природою, психофізичними особливостями, специфікою особистих проявів, створити найсприятливіші умови для її розвитку.

Соціально-психологічна служба в структурі освітнього процесу Краматорського вищого професійного училища є складовою частиною підготовки робітників високого рівня кваліфікації і діє з метою виявлення і створення оптимальних соціально-психологічних умов для розвитку особистості.

Діяльність соціально-психологічної служби нашого закладу освіти забезпечена психологом  та соціальним педагогом, які мають вищу спеціальну освіту. За своїм статусом працівники служби належать до педагогічних працівників і відповідно до чинного законодавства користуються всіма правами і гарантіями, передбаченими для них.

Перше знайомство практичного психолога і соціального педагога з абітурієнтами та батьками з інших міст відбувається в приймальній комісії.

За літній період роботи приймальної комісії проводилося анкетування з батьками абітурієнтів: «Мікроклімат в родині очами батьків» і майбутніми здобувачами освіти: «Анкета абітурієнта», яке дало можливість отримати характеристику взаємовідносин у сім’ї, методи виховання, ставлення до навчальної діяльності підлітка, дізнатися про творчі здібності, професійну спрямованість особистості, наскільки глибинні і стійкі інтереси, мотиви вибору професії тощо.

Практичний психолог та соціальний педагог ознайомились з особистими справами першокурсників. Були виявлені учні «групи ризику» та пільгових категорій, які мають потребу в гуртожитку.

На підставі отриманих даних на 1 жовтня було складено соціальний па-спорт гуртожитку, який коригується впродовж навчального року.

Для того, щоб попередити проблему девіантної поведінки, своєчасно виявити та усунути причини, які сприяють її виникненню, забезпечити превентивну профілактику негативних явищ, відхилень у поведінці здобувачів освіти, їхньому спілкуванні й, таким чином, оздоровити оточуюче їх мікросередовище, проведено діагностування першокурсників та мешканців гуртожитку за опитувальником про виявлення схильності до різноманітних форм девіантної поведінки «ДАП - П».

За підсумками діагностування:

        84% здобувачів освіти, які проживають у гуртожитку, мають високий рівень професійної спрямованості – це говорить про те, що учні свідомо обрали професію, не розчарувалися у виборі її та в подальшому бажають навчатися і підвищувати свій професійний рівень;

        16% учнів з гуртожитку мають середній рівень професійної  спрямованості;

        31% - мають відхилення у поведінці і потребують особливої уваги та підхід;

        3%  мешканців гуртожитку схильні до девіантної поведінки.

Також, з «важкими підлітками» проводиться діагностування для виявлення характерологічних особливостей особи та проводяться корекційні вправи.

Щороку серед тих, хто мешкає в гуртожитку, гостро стоїть проблема взаємовідносин, взаємоповаги, звикання до інших (поки що чужих сусідів по кімнаті), адаптації у нових соціальних умовах.

Учень, який потрапляє у новий колектив, найчастіше відчуває себе незручно, некомфортно. Першокурсникам потрібно прийняти нову роль, зрозуміти потреби своїх нових товаришів та вихователя, звикнути до нових правил та установ. Адаптація - це не завжди простий процес, і нерідко він викликає появу невпевненості у собі, деякий дискомфорт, дратівливість. Все це може призвести до деформації самоповаги та самооцінки.

Особливу складність при адаптації в гуртожитку зазнають здобувачі освіти, які приїхали на навчання із сільської місцевості (їх відрізняє характер спілкування, розвиток сусідських і родинних зв'язків, традиційна регламентація поведінки, відношення між дорослими і дітьми, чоловіками і жінками).

Юнаки та дівчата, потрапивши в незвичайне для них середовище, нерідко стають на шлях асоціальної поведінки. Відсутність достатнього рівня соціальної зрілості, який характеризується першочергово розвинутим почуттям внутрішнього самоконтролю, на перших етапах адаптації повинна компенсуватись посиленням контролю і наданням допомоги в формуванні зрілої самосвідомості.

Молоді люди втрачають звичне середовище, яке оточувало їх з дитинства. З оточення особистих речей вони потрапляють до оточення загального майна, яке призначене для їх користування. Відбувається трансформація затверджених з дитинства понять «моє» і «не моє». Загальні предмети обігу, передані в особисте користування, сприймаються як чужі, не свої, і учні нерідко ставляться до них недбало.

Знання соціально-психологічних особливостей підлітків дозволяє ефективніше здійснювати виховний процес, який в умовах гуртожитку передбачає втручання у вільний час, побут, особисте життя юнаків та дівчат і тому потребує максимально вмілого та тонкого підходу.

Систематично проводяться зустрічі фахівців психологічної служби училища із здобувачами освіти, які мешкають в гуртожитку, а саме:

-         індивідуальні бесіди;

-         бесіди з елементами тренінгу;

-         мозковий штурм;

-         рольові ігри;

-         групова робота;

-         театралізовані форми роботи;

-         перегляди та обговорення соціальних фільмів та роликів;

-         моделювання та розгляд різних життєвих ситуацій;

-         інтерактивні ігри;

-         вирішуються конфліктні ситуації, які носять і особистісний характер;

-         надається допомога учням, які зазнають труднощі в навчанні, а також психопрофілактика емоційного напруження, тривожності, агресії;

-         консультування учнів за індивідуальними питаннями, проблемами.

З метою виховання культури спілкування та свідомості, дисциплінованості, психолог Аблашимова П.І. у своїй роботі використовує різноманітні методи і форми роботи: анкетування («Незалежність – захищає від залежностей!», «Твоє відношення до наркотиків», «Виявлення ранніх залежностей (тютюнопаління, алкоголізм, наркоманія)»), бесіди («Злочин і покарання», «Бадьорість в «кредит»», «Енергетичні напої – енергія чи шкода», «З чого починається дружба і вміння дружити», «Пізнай самого себе», «Поради з безпеки», «На те ми люди, щоб добро творити», «У чому сенс твого життя»); тренінгові заняття («Життя одне – цінуй його», «Толерантність у колективі», «Правове виховання. Пустощі і кримінальна відповідальність», «Подолання агресивної поведінки») тощо.

Робота з формування колективу гуртожитку починається з перших днів навчання.

Керівники навчальної групи та вихователь гуртожитку в співпраці з психологічною службою училища проводять багато роботи щодо вивчення учнів гуртожитку, загальної атмосфери у групі (анкетування, соціометрія, різні методики).

У ході проведення методик на згуртованість та психологічний клімат у гуртожитку були отримані середні показники, які говорять про те, що група учнів гуртожитку знаходиться на шляху формування, але не дивлячись на те, що вони навчаються на різних курсах, у учнів вже непогані результати і вони досить згуртовані.

Знання особливостей колективу гуртожитку Краматорського вищого професійного училища має виключно важливе значення у вихованні. Однією з особливостей колективу є вікова, соціальна і загальноосвітня однорідність складу. Учні мають одну загальну мету - оволодіння обраною професією. Вік учнів 15-20 років - це період значних психологічних і фізичних змін, юнацького максималізму, прагнення до самовизначення, затвердження власної індивідуальності. У цьому віці багато юнаків та дівчат намагаються затвердити власне «Я» в очах однолітків.

Потрапивши до гуртожитку, здобувачі освіти вперше потрапляють у ситуацію, коли вони надовго відірвані від сім’ї. Вплив батьків значно знижується, різко зростає незалежність і самостійність, з’являються перші зароблені гроші. Далеко не всі до цього готові. При невмінні розпорядитись своїм вільним часом та грошима нерідко виникають ситуації невдоволення або прагнення до вживання алкоголю, наркотичних речовин, захоплення ігровими автоматами. Тому, велике значення в цей період має вплив на юнаків та дівчат оточення друзів, однокурсників, колективу гуртожитку.

З метою профілактики шкідливих звичок та формування здорового способу життя практичний психолог Аблашимова П.І. та  соціальний педагог Слободенюк А.Д. провели дослідження серед учнів училища, які проживають у гуртожитку, за анкетами  профілактики алкоголізму, наркоманії, тютюнової залежності. 

За підсумками анкетування можна зробити висновок: мешканці гуртожитку проінформовані про наркоманію через педагогічних працівників; є учні, які знають, що це хвороба;мають знайомих, які приймають наркотики і відносяться до них толерантно. Були виявлені здобувачі освіти, які мають високу, середню та невисоку залежність від тютюнокуріння. На основі отриманих даних протягом навчального року проводиться робота з превентивного виховання.

Останнім часом, серед молоді, стала поширюватися тенденція до суїцидальних проявів. Тому велика увага психологом училища приділяється саме профілактиці суїцидів серед підлітків. Проводяться анонімні анкетування, тестування здобувачів освіти, а серед педколективу поширюється інформація щодо типових ознак суїцидальної поведінки.

Різноманітні соціальні явища останніх років в Україні призвели до значних змін, породили гострі стресові ситуації та докорінно змінили спосіб життя значної частини українських громадян.Тому сучасна молодь гостро потребує підтримки, особливо в особистісному розвитку.

До сфери професійних обов’язків соціального педагога в Краматорському вищому професійному училищі (№14) безпосередньо входить робота з підлітками та їх батьками, учнями в побутовому середовищі, зокрема з тими, що мешкають у гуртожитку.

Це означає, що однією з головних сфер діяльності соціального педагога є соціум (найближче оточення особистості,  людські відносини). При цьому пріоритетною в сучасних умовах є проблема стосунків у сім’ї та її найближчому оточенні, за місцем проживання. Метою роботи соціального педагога із здобувачами освіти, які проживають у гуртожитку, є організація профілактичної, соціально-значимої діяльності учнів у соціумі. До завдань практичної роботи соціального педагога входить дуже широкий обсяг діяльності від безпосередньої роботи з підлітком, що має проблеми з соціалізацією в навколишньому суспільстві до всіх соціальних організацій та соціальних інститутів, що беруть участь у соціальному вихованні підростаючого покоління.

Соціальний педагог Слободенюк А.Д. впроваджує просвітницько-виховну програму «Толерантне ставлення до себе та до інших» в роботі з підлітками, які мешкають у гуртожитку, з метою профілактики  негативних явищ в учнівському середовищі. Завданням Програми є формування толерантного ставлення до себе та оточуючих, саморозвиток і самопізнання учнів. Основний напрям програми – це:

-         розкриття особистісного потенціалу підлітків;

-         відпрацювання навичок успішного спілкування;

-         усвідомлення поняття гендерної рівності;

-         формування уявлень щодо толерантності до себе та до оточуючих;

-         розвиток у підлітків уявлень щодо самопізнання, позитивного ставлення до себе, необхідних навичок для ефективної реалізації у житті;

-         відпрацювання навичок прийняття рішень, постановки цілей та побудови перспективних планів;

-         визначення наявних та необхідних ресурсів для здійснення запланованих дій та подолання труднощів на шляху до поставлених цілей.

Також використання в роботі соціального педагога Програми «Будь незалежним!» активно націлює на формування в молоді здорового способу життя та профілактику девіантної поведінки. За цією програмою протягом навчального року проведено цикл групових занять з профілактики вживання психоактивних речовин:

1.     Здоров’я - запорука життєвого успіху;

2.     Причини та наслідки вживання наркотиків;

3.     Формування наркотичної залежності;

4.     Прихована сторона наркотиків;

5.     Наркотики та закон.

Важливим завданням для соціального педагога закладу освіти є створення неконфліктного середовища серед здобувачів освіти, особливо серед мешканців гуртожитку.

З 2018 року по теперішній час наше училище співпрацює з громадською організацією «Ла Страда-Україна» та широко впроваджує в освітній процес програму «Вирішення конфліктів мирним шляхом. Базові навички медіації», «Створення системи служб порозуміння для впровадження медіації за принципом «рівний-рівному/рівна-рівній» та вирішення конфліктів мирним шляхом у закладах освіти» та «Протидія булінгу в закладах освіти: системний підхід».

Подолати та попередити прояви насильства серед мешканців гуртожитку допомагає медіація однолітків та відновні практики через запровадження діяльності служби порозуміння. У гуртожитку Краматорського ВПУ (№14) обладнана кімната для проведення медіацій та кіл. Сутність медіації полягає у відповідальності підлітків за розв’язання конфліктів, які можуть спровокувати насильницьку поведінку. Пройшовши навчання, учні-медіатори допомагають своїм одноліткам домовлятися у конфліктних ситуаціях. Також діяльність служби порозуміння зменшує соціальну напруженість міжособистісних взаємин у колективі та формує в підлітках навички безконфліктного спілкування.

За період впровадження програм у навчальний процес здобувачі освіти Краматорського вищого професійного училища (№14), серед яких є учні, що проживають у гуртожитку, мали змогу пройти тренінг «Базові навички медіатора/медіаторки служби порозуміння закладу освіти» та підвищити рівень своїх знань під час участі на Форумі служб порозуміння закладів освіти та тренінгу з тренерської майстерності медіаторів і медіаторок у м. Київ, також освоїти електронний курс «Вирішую конфлікти та будую мир навколо себе».

Молодь та діти – це активні члени нашого суспільства і тому дуже важливим є їх мотивація до розвитку та самоствердженню в житті. В рамках співпраці з ГО «Ла Страда-Україна» медіатори та медіаторки служби порозуміння Краматорського ВПУ (№14) мали змогу прийняти з візитом в нашому закладі освіти делегацію з Японії на чолі з Надзвичайним і Повноваженим Послом паном Такаші Куарі з метою огляду реалізації проекту «Зміцнення стійкості молоді та сприяння соціальній стабільності їх громад у Донецькій та Луганській областях» у 2019 -2020 році, який впроваджує дитячий фонд ЮНІСЕФ за фінансової підтримки уряду Японії. На зустрічі з делегацією посольства Японії в Україні молодь розкрила важливість медіації та необхідність її впровадження в освітньому процесі та серед здобувачів освіти, що мешкають у гуртожитку і  повсякденному житті, особливо за для попередження насилля в наш час, коли в країні багато людей стали жертвами воєнного конфлікту.

         За результатами роботи служби порозуміння «Компроміс» Краматорського вищого професійного училища (№14) можна зробити висновок, що серед підлітків покращився мікроклімат у гуртожитку, зменшилась кількість конфліктів та збільшилась зацікавленість молоді до вирішення їх шляхом переговорів та домовленостей без застосування насилля. Просвітницько-інформаційні заходи направлені на те, щоб здобувачі освіти розуміли і пам’ятали, що вони завжди можуть звернутись до чергового медіатора за допомогою при виникненні будь-якого спірного питання.

         Також слід зауважити, що впровадження  серед підлітків такої техніки, як «коло» є дуже дієвим. Залежно від мети, з якою проводиться коло, процедура може називатися: «Коло прийняття рішень», «Коло примирення», «Коло підтримки», «Коло формування цінностей» тощо. Для адаптації здобувачів освіти у гуртожитку проводяться тематичні кола, наприклад, «Дружба» та «Відмінність – індивідуальна особливість», «Що для мене означає мир?», «Як я бачу свою роль в розбудові миру?»,  які дають змогу краще пізнати та дізнатись

точку зору один одного, розповісти про свої вподобання та захоплення, згуртувати підлітків. Подібні заходи поширюють серед них зацікавленість у набутті навичок неконфліктного спілкування, створюють умови для комфортного емоційного стану, допомагають навчитись говорити про свої думки, емоції та переживання, вислуховувати один одного та поважати думку іншого.

РОЛЬ БІБЛІОТЕКИ В ОРГАНІЗАЦІЇ РОБОТИ З УЧНЯМИ В ГУРТОЖИТКУ

РОЛЬ БІБЛІОТЕКИ В ОРГАНІЗАЦІЇ РОБОТИ

З УЧНЯМИ В ГУРТОЖИТКУ

Краматорське вище професійне училище було засновано у жовтні 1940 року на базі Ново-Краматорського  машинобудівного заводу. Тоді  ж була створена й почала формувати свої  фонди бібліотека. Для комплектування  використовувалися всі  можливі джерела, але основу склали книжки,  отримані  з бібліотеки завкому НКМЗ і міської ради. Свій вагомий внесок зробили  майстри і викладачі, які подарували книжки із своїх  власних бібліотек.

         За 80 років існування нашого училища фонд бібліотеки значно оновився, розширився і поповнився  новими виданнями, які відповідають навчальним програмам, вимогам часу та  інтересам читачів. Та сьогодні ще збереглися книжки тих далеких  40-х років.  Їх  зовсім небагато, до десятку, та вони, як пам’ять, представляють історичну цінність для невеликої училищної бібліотеки і дбайливо зберігаються.

         За роки свого існування  бібліотека розташовувалась в різних приміщеннях, зараз вона знаходиться в будівлі гуртожитку на першому поверсі.

         Розташування бібліотеки та зручний розпорядок роботи дають можливість учням, які проживають у гуртожитку, користуватися бібліотекою після навчальних занять.

         З 1982 року роботу бібліотеки Краматорського ВПУ очолює провідний бібліотекар Тетяна Михайлівна Філімоненко.

Особливо популярні  серед мешканців гуртожитку масові заходи, які готують бібліотекарі згідно з планом своєї роботі на поточний рік. Вони допомагають підліткам краще пізнавати один одного, розвивають  їх творчість і здібності, реалізують  найважливіші потреби у спілкуванні. А для бібліотекаря, як фахівця, це є залучення користувачів до бібліотеки, щоб виховувати в учнів любов, повагу та дбайливе ставлення до книги, розвивати художній смак, розширювати кругозір підлітків.

За період роботи в бібліотеці Філімоненко Т.М. та Голови Л.О. було проведено у гуртожитку чимало заходів різної тематики, а саме: години спілкування: «Герої Крут – ніхто не забутий», «Цікаве про книгу», «Хай буде закон тобі другом»; розважальні програми: до Всесвітнього дня яблука, «З Новим роком!» (конкурс на кращу ялинку-саморобку в кімнаті);  до Міжнародного жіночого дня; відвідування фотовиставки в музеї  історії  м. Краматорська за темою: «Іловайськ- 2014»; виховні заходи: до Міжнародного дня сліпих «Не всім дано побачити прекрасний світ»,  «Ази народного етикету», «Час і досі не загоїв рану – цей одвічний біль Афганістану», та багато інших.

У жовтні 2012 року при музейній кімнаті історії  училища було створено пошуково – дослідницький клуб «Зв`язок поколінь», до якого ввійшли здобувачі освіти, що мешкають у гуртожитку та члени Бібліотечної ради. Очолили цей клуб  Філімоненко Т.М. та викладач історії  Дудін О.А. Членам клубу «Зв`язок поколінь» з історії стало відомо те, що в нашому училищі навчалося багато людей, відомих у Краматорську та за його межами. Так, рідними Германа Б.С., колишнього директора ПТУ № 65, були надані фотознімки 15-тирічного Бориса з часів його навчання в РУ №1, коли він проживав у нашому гуртожитку. Трудовий шлях  Германа Б.С. почався також в нашому училищі. Після закінчення Саратовського індустріального технікуму він працював майстром виробничого навчання, потім був військовим керівником училища, а з посади заступника директора з навчально -  виробничої роботи Бориса Семеновича було призначено директором ПТУ № 65.

      В архівах училища були знайдені фотоальбоми зі знімками, на яких відображене життя мешканців учнівського гуртожитку РУ №1 у післявоєнні роки. З цих знімків видно, що учні вели активне суспільне життя: відвідували бібліотеку, гуртки, займалися спортом, відпочивали у таборі відпочинку. З надписів на обороті деяких фото виявлено, що учні -  мешканці гуртожитку брали участь у художній самодіяльності не тільки училища, а навіть в опері при Палаці культури імені  О.С. Пушкіна. Хіба не цікаво, що в 50-ті роки в нашому місті була опера?

      Провівши порівняння, члени Клубу зробили висновок: як і раніше, вирує життя у гуртожитку нашого навчального закладу: цікаве, веселе, змістовне. В основі традицій його мешканців лежать взаємоповага, доброзичливість, оптимізм.

 Сьогодні Краматорське ВПУ - одне з найбільших закладів П(ПТ)О Донецької області та України в цілому. Новий час ставить нові завдання. Теми і напрями  пошукової роботи виникають все нові і нові. До 75-річчя Перемоги над нацизмом колективом клубу «Зв'язок поколінь» під керівництвом Філімоненко Т.М. був випущений альбом, присвячений випускникам і співробітникам училища, які відстоювали свободу нашого народу у Другій Світовій війні.  Зараз члени клубу  збирають матеріали для випуску альбомів, присвячених Євгену Пагулічу та Сергію Чорному, які загинули під час АТО.

Бібліотекарям Філімоненко Т. М.  та Головой Л.О. як фахівцям, дуже важливо, щоб всі відвідувачі, особливо мешканці гуртожитку, ставились до бібліотеки як до невичерпаного джерела інформації, осередку, де можна не лише поповнити знання, але й поспілкуватися з однодумцями, висловити свої погляди, з задоволенням взяти участь у різноманітних заходах.

Додаткова інформація