Всі новини

Як впоратися зі стресом

Стрес - стан психічної напруги, що виникає в процесі діяльності в найбільш складних і важких умовах. Життя часом стає суворою і безжалісною школою для людини. Виникаючі на нашому шляху труднощів (від дрібної проблеми до трагічної ситуації) викликають у нас емоційні реакції негативного типу, що супроводжуються цілою гамою фізіологічних і психологічних зрушень.

Існують різні наукові підходи до розуміння стресу. Найбільш популярною є теорія стресу, запропонована Г. Селье. У рамках цієї теорії механізм виникнення стресу порозумівається в такий спосіб.

Усі біологічні організми мають життєво важливий уроджений механізм підтримки внутрішньої рівноваги і балансу. Сильні зовнішні подразники можуть порушити рівновагу. Організм реагує на це захисно-пристосувальною реакцією підвищеного порушення. За допомогою порушення організм намагається пристосуватися до подразника. Це неспецифічне для організму порушення і є станом стресу.

Якщо подразник не зникає, стрес підсилюється, розвивається, викликаючи в організмі цілий ряд особливих змін - організм намагається захиститися від стресу, попередити його або придушити. Однак можливості організму не безмежні і при сильному стресовому впливі швидко виснажуються, що може привести до захворювання і навіть смерті людини.

 

Екстремальні ситуації впливають на людину по кілька разів на день, і в принципі, стреси потрібні людині, тому що вони підвищують тонус.Однак якщо вони досягають визначеного критичного рівня, то діють не тільки на шкоду організмові, але і вашій активності.

Як впоратися зі стресом. 10 простих способів

1.      Якщо ви нервуєте, а вам потрібно виконати відповідальне завдання, пожуйте жуйку. Таким чином ви зможете заспокоїтися, тому що підсвідомо момент прийому їжі асоціюється з безпекою.

2.      Виявляється, не тільки емоції впливають на міміку, але й навпаки. Тому, якщо ви хочете відчути себе щасливим, посміхніться. В результаті, згодом ви робитимете це цілком щиро.

3.       Дихайте. Коли ви перебуваєте у стресовій ситуації, ніщо не зрівняється зі спокійним і рівномірним диханням, яке допоможе вам відновити контроль над своїми емоціями і побороти фізичну реакцію на стрес. Опануйте техніку "анти - стресового" дихання, це забезпечить вам миттєве полегшення.Ви повинні дихати діафрагмою. Коли ви вдихаєте, ваш живіт і грудна клітка розширюються, щоб звільнити місце для повітря, а коли видихаєте – вони знову стискаються.

·         Вдихніть через ніс, рахуючи до 4

·         Затримайте дихання, рахуючи до 4

·         Видихніть через рот, рахуючи до 4

·         Затримайте дихання, рахуючи до 4

Повторюйте вправу, доки не відчуєте, що ваші тіло і розум розслабилися.

4.      Навчіться спокійно сприймати реальність.Хронічний стрес, зазвичай, виникає через внутрішній конфлікт, через ситуацію, яку ви не можете змінити. Якщо ви хочете чогось, що не можете отримати, або хочете, щоб хтось вів себе інакше, ви перебуваєте в стані постійного стресу і тривоги. Іноді найкраще, що ви можете зробити для свого почуття спокою, - це просто прийняти все як є, і припинити боротьбу. Досить часто стається так, що коли ми перестаємо контролювати все, ситуація, яку ми намагаємось змінити, вирішується сама собою.

5.      Немає сумнівів, що нестача сну не покращує ситуації, а тільки погіршує її. Якщо ви втомилися і достатньо не відпочиваєте, ваш емоційний та фізичний резерв знижується, і вам стає важче впоратися зі стресом. Ви швидше сердитеся і починаєте більше хвилюватися, стаєте більш схильні до депресії. Звичайно, стрес може порушити ваш сон, але це якраз вдалий час, щоб почати практикувати релаксаційні і дихальні техніки, перш ніж вимкнути світло. Вам потрібен спокійний і глибокий сон, без телевізійних програм, гучної музики.

6.      Наявність люблячих людей, які підтримують вас, з якими ви можете поділитися своїми переживаннями та почуттями і до яких ви можете звернутися за підтримкою  - неоціненна в управлінні стресом. Різні дослідження показують, що "мережа емоційної підтримки" сприяє психологічному благополуччю.Важливість емоційного зв'язку з близькими людьми не можна недооцінювати. Якщо у вас немає відповідної соціальної підтримки, спробуйте її знайти: зв’яжіться зі старими друзями, поспілкуйтеся з людьми навколо вас.

7.      Оскільки ми щоразу все більше і більше прив'язуємось до різних електронних пристроїв, здається, що нам ніколи не вдасться втекти від роботи, електронних листів, повідомлень і шквалу інформації. Ми відчуваємо тиск, тому що зобов’язані відповісти, зобов’язані витратити більше, зобов’язані прочитати всі новини. Ці пристрої порушують наш сон, оскільки "сидять" на наших ліжках, заманюючи нас постійно слідкувати за якимись оновленнями і бути на зв’язку. Найкраще, що ви можете зробити для власного спокою і відчуття внутрішньої рівноваги, - це на деякий час відключити всі електронні пристрої. Вимкніть телефон, комп'ютер, телевізор, Ipad, і будь-який інший пристрій, який стримує вас від реального спілкування і подій.

8.      Робіть все, що можете, щоби полегшити собі життя. Приберіть безлад у вашій кімнаті, позбудьтеся сторонніх речей, які ви більше не використовуєте. Не витрачайте гроші впродовж кількох тижнів (купуйте хіба що предмети першої необхідності). Подивіться, що ви можете викинути з власного графіка. Скоротіть кількість завдань, які ви намагаєтеся виконати за один день. Дозвольте собі спокійно провести деякий час, просто сидячи і читаючи книжку, прогулюючись на свіжому повітрі, або теревенячи з другом. Ви будете почувати себе спокійніше, зможете краще контролювати своє життя, і будете менш схильні до стресу, загалом.

9.      Зверніться до професіонала за допомогою. Якщо стрес починає вас не на жарт хвилювати і впливати на фізичне або психічне здоров'я, не намагайтеся справитися з цим самотужки. Не дозволяйте своєму стресу перетворитися на повноцінну депресію чи серйозну хворобу, на кшталт виразки або хвороби серця. Найкраще, що ви можете зробити у цій ситуації, - звернутися за допомогою до професіонала.

10.  Не дозволяйте стресу керувати вами і контролювати ваші емоції, думки і фізичне самопочуття.

 

Психологічна підтримка

Психологічна підтримка

Психологічна підтримка - система соціально-психологічних способів і методів, що сприяють соціально-професійному самовизначенню особистості в ході формування її здібностей, ціннісних орієнтації і самосвідомості, підвищенню її конкурентоспроможності на ринку праці та адаптованісті до умов реалізації власної професійної кар'єри. Психологічна підтримка здійснюється шляхом оптимізації психологічного стану людини, як наслідок повного дозволу або зниження актуальності психологічних проблем, що перешкоджають трудової, професійної, соціальної самореалізації на кожному з етапів життя окремої людини, малих груп, колективів, формальних і неформальних об'єднань людей.

Поради щодо спілкування:

ü  Ставлення людей до вас ніби віддзеркалює ваше ставлення до них;

ü  Хто любить людей, того й люди люблять;

ü  Виявляйте ініціативу в приязному ставленні до інших;

ü  Цікавтеся людьми, що оточують вас, їхніми турботами і радощами;

ü  Ніколи не користуватиметься популярністю той, хто не цікавиться справами інших людей;

ü  Учіться ставити себе на місце іншої людини;

ü  Вживайте якомога більше слів, які підкреслюють шанобливе ставлення до людей: "даруйте", "перепрошую", "дякую", "будь ласка" та інші. Ввічливість обеззброює;

Для успішноговстановленняконтактівіз людьми треба:

ü  Якомогашвидшезнайтиспільніінтереси;

ü  По-дружньому ставитися до співрозмовника (усміхатися, уважно слухати);

ü  Щиро цікавитися співрозмовником, тим, що він говорить;

ü  Враховувати поведінку та термінологію людини, з якою говорите;

ü  Нападами та лайкою людей не переконаєте;

ü  Для того, щоб переконати когось, треба знайти необхідні аргументи, правильно їх упорядкувати і сформулювати;

ü  Намагайтеся діяти незалежно від свого настрою.

Пам’ятка «Як займатися особистісним саморозвитком»

1.      Проявляй у всьому неухильну наполегливість;

2.      Спробуй уявити, які особистісні якості тобі будуть потрібні у самостійному житті. Подумай, які якості ти можеш сформувати зараз, під час навчання;

3.      Проаналізуй індивідуальні особливості виконання навчальних завдань. Дай собі відповідь на такі запитання:

·         для чого ти навчаєшся, які мотиви навчання?

·         чи вмієш ти ставити навчальні завдання і самостійно їх вирішувати?

·         чи вмієш ти зосереджуватися на навчальних завданнях?

·         яким чином ти запам’ятовуєш матеріал?

4.      Формуй і тренуй в собі якості культури розумової праці;

5.      Коли берешся за будь-яку справу подумай, який результат повинен отримати;

6.      Старайся наперед оцінювати свої можливості;

7.      Навчися своїм примхам відповідати чітко і коротко «ні»;

8.      Вчися не тільки виробляти свою думку, а й виказувати її;

9.      Не бійся помилок, просто їх треба своєчасно виправляти;

10.  Чесно визнавай неправоту, пам’ятай що впертість – самозахист слабкої людини

Як розвинути пам'ять?

Думайте

За словами німецького письменника Г. Ліхтенберга, люди мало запам'ятовують з прочитаного тому, що надто мало думають самі. Тому неодмінно потрібно прагнути в усьому знайти смисл. Вчіться не тільки відповідати на запитання, а й ставити їх. Спробуйте посперечатися з автором, висуваючи при цьому свої аргументи. Якщо відповіді на ваші запитання є в книзі, — ви проконтролюєте себе, якщо ні, — спробуйте відповісти самі, перевіривши одночасно переконливість авторської позиції.

Цікавтесь!

Англійський філософ Б.Стюард повчав: «Не читай нічого, що не бажаєш запам'ятати, і не запам'ятовуй нічого, що не збираєшся застосовувати». Тому, щоб добре запам'ятати, потрібно мати зацікавленість. Потрібна установка на запам'ятовування, інтереси, які поліпшать роботу довгострокової пам'яті та загальну працездатність.

Будьте готові!

Усім відомо, що не хочеться змінювати плани, коли ви вже на щось налаштувалися. Певного настрою на роботу потребує і книга. Навіть не тільки настрою, а й готовності до справи, яка багато в чому залежить від вашої ерудиції. Бо нове краще допомагають запам’ятати певні асоціативні враження, пов’язані з набутою інформацією. Поміркуйте над тим, що ви знаєте про запропоновану тему, оцініть, наскільки нові дані поповнять ваші знання.

До роботи зі складним матеріалом корисно спеціально підготуватися: почитати на цю тему ще щось, може, більш популярне.

Учіть від А до Я

Смисл цієї закономірності в тому, що вся інформація має сприйматися як щось ціле, а не як окремі уламки чогось невідомого. Звісно, це не означає, що ви маєте терміново оволодіти відразу всім матеріалом. Цього зробити просто не вдасться. Краще над ним попрацювати упродовж кількох днів, ніж у гонитві за швидким результатом забути вже до наступного ранку.

Дійдіть до суті

Перш ніж запам'ятати основні думки, відомості, потрібно зрозуміти їхню суть, пов'язати головні думки із засвоєним раніше матеріалом. Міцно запам'ятовується те, що зрозуміле і поєднане з теперішніми знаннями. Пам'ять міцна, якщо вона ґрунтується на зв'язках, асоціаціях, розумінні, а не на механічному заучуванні. За останніми показниками досліджень, осмислене запам’ятовування у 28 разів ефективніше, аніж механічне.

Виберіть головне

Запам'ятати абсолютно все — неможливо. Наша пам'ять довго зберігає лише невелику частину отриманої інформації. Тому необхідно відібрати для запам'ятовування найголовніше, найпотрібніше. Хто прагне запам'ятати все, той не пам'ятає майже нічого.

Практичний психолог

Практичний психолог: Маринін Юлія Михайлівна

Освіта: «Донбаський Державний Педагогічний Університет», факультет «Психології, економіки та управління»

Кваліфікація: бакалавр

 

Практичний психолог у Краматорському ВПУ

Психолог у будь-якій сфері соціальної практики виконує специфічні функції, володіє певним рівнем розвитку професійної майстерності та відповідно розвиненою системою знань, вмінь та навичок.Психолог здійснює психолого-педагогічний супровід освітнього процесу з метою забезпечення нормального розвитку учня.

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 22.05.2018р. №509 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 липня 2018 р. за N 885/32337 «Про затвердження Положення про психологічну службу у системі освіти України»

Практичний психолог закладу бере участь в:  

Ø  освітній діяльності, спрямованій на забезпечення всебічного розвитку здобувачів освіти як особистості та найвищої цінності суспільства, їх талантів, інтелектуальних, творчих і фізичних здібностей, формування цінностей і необхідних для успішної самореалізації компетентностей, виховання відповідальних громадян, які здатні до свідомого суспільного вибору та спрямування своєї діяльності на користь іншим людям і суспільству;

Ø  роботi педагогічної ради, психолого-педагогічних консиліумів, семiнарiв і засiдань методичних об’єднань;

Ø  розробці та впровадженні розвивальних, корекційних програм, посiбників, методичних рекомендацiй, планів освітньої дiяльностi з урахуванням індивідуальних, гендерних, вікових особливостей здобувачів освіти, а також для осіб, які перебувають на індивідуальній та інклюзивній формі навчання.

Практичний психолог закладу сприяє:

Ø  формуванню у здобувачів освіти відповідальної та безпечної поведінки в ситуаціях ризику, навичок здорового способу життя, збереження репродуктивного здоров’я, готовності до самореалізації;

Ø  профільному та професійному самовизначенню здобувачів освіти, формуванню життєвої компетентності;

Ø  формуванню соціально-комунікативної компетентності обдарованих дітей;

Ø  попередженню та профілактиці професійного вигорання педагогічних працівників;

Ø  формуванню психологічної культури учасників освітнього процесу;

Ø  попередженню будь-яких видів і форм насильства та конфліктів серед здобувачів освіти;

Ø  формуванню небайдужого ставлення здобувачів освіти до постраждалих дітей, усвідомлення необхідності невідкладного інформування педагогів про випадки домашнього насильства і конфліктів серед здобувачів освіти, що стали їм відомі.

Завдання практичного психолога Краматорського ВПУ:

Ø  збереження та зміцнення психічного та соціального здоров’я, сприяння особистісному, інтелектуальному, фізичному і соціальному розвитку здобувачів освіти шляхом доповнення сучасних методів навчання та виховання ефективними психолого-педагогічними технологіями;

Ø  сприяння забезпеченню психологічної безпеки, надання психологічної і соціально-педагогічної допомоги всім учасникам освітнього процесу.

Принципи діяльності практичного психолога:

Ø  науковість, цілісність і наступність, професійна компетентність та відповідальність;

Ø  індивідуальний підхід;

Ø  доступність соціально-педагогічних та психологічних послуг (допомоги);

Ø  міждисциплінарність, комплексність і системність у здійсненні професійної діяльності;

Ø  добровільність;

Ø  людиноцентризм та партнерство;

Ø  конфіденційність;

Ø  дотримання норм професійної етики.

Функції психолога у Краматорському ВПУ:

Ø  діагностично-прогностична – психолого-педагогічне вивчення чинників становлення особистості, її індивідуального розвитку;

Ø  організаційно-методична – визначення стратегії, мети, завдань, планування діяльності психологічної служби та координація взаємодії учасників освітнього процесу;

Ø  корекційно-розвиткова – система впливів, спрямованих на подолання визначених проблем, труднощів, шкідливих звичок, негативних емоційних станів тощо у здобувачів освіти; здійснення психолого-педагогічних заходів з метою усунення відхилень у психофізичному та інтелектуальному розвитку і поведінці, подолання різних форм девіантної поведінки; сприяння розвитку освітніх, інтелектуальних, загальних, спеціальних та соціальних здібностей, формування мотивації до освітньої діяльності у здобувачів освіти; надання психолого-педагогічної допомоги здобувачам освіти з метою адаптації до умов навчання і життєдіяльності;

Ø  консультативна – допомога у вирішенні проблем щодо розвитку, виховання, навчання та формування психологічної і соціальної компетентності учасників освітнього процесу;

Ø  просвітницько-профілактична – поширення психологічних знань, виявлення фактів порушення прав дитини, вжиття заходів щодо подолання негативних чинників, які впливають на життєзабезпечення дитини, її моральний та соціальний розвиток, профілактика та попередження негативних впливів;

Напрями роботи:

Ø  діагностика – виявлення причин труднощів у навчанні, інтелектуальному розвитку, соціально-психологічній адаптації; вивчення та визначення індивідуальних особливостей динаміки розвитку особистості, потенційних можливостей в освітньому процесі, професійному самовизначенні;

Ø  профілактика – своєчасне попередження відхилень у розвитку та становленні особистості, міжособистісних стосунках, запобігання конфліктним ситуаціям в освітньому процесі;

Ø  корекція – усунення виявлених труднощів соціально-психічного розвитку здобувачів освіти, зниження ризиків проблем адаптації до освітнього середовища, схильності до залежностей та правопорушень, різних форм девіантної поведінки;

Ø  навчальна діяльність – форма активного співробітництва, направлена на удосконалення, розвиток, формування особистості;

Ø  консультування – багатофункціональний вид індивідуальної та групової роботи, спрямований на вирішення запитів, з якими звертаються учасники освітнього процесу;

Ø  зв’язки з громадськістю – діяльність, спрямована на досягнення взаєморозуміння, співпрацю між окремими особами, колективами, соціальними групами, організаціями, державними органами управління;

Ø  просвіта – формування психологічної та соціальної компетентності учасників освітнього процесу.

В цьому поточному році головною проблемою над якою працює практичний психолог Краматорського ВПУ є: «Створення умов для формування та виявлення в соціальному просторі безпечної,відповідальної поведінки учнів, на основі сформованості превентивного світогляду ,імунітету ,здатності спротиву негативних впливам соціального середовища у групі та окремих осіб в умовах сучасного інформаційного простору».

Механізм реалізації буде здійснюватися через виконання наступних завдань, з урахуванням проблемних  питань на 2018-2019 навчального року:

1.      Активізувати індивідуально – діагностичну роботу з батьками .

2.      Підвищити відсотковий рівень розвивальної групової та індивідуальної роботи,використовуючи різноманітні форми та методи .

3.      Удосконалити роботу з девіантними підлітками з урахуванням впливу самооцінки на формування особистості.

4.      Активізувати поінформованість класних керівників, майстрів в/н щодо методів профілактики негативних проявів у молодіжному середовищі .

5.      Акцентувати увагу керівників навчальних груп на комунікативний аспект спілкування та структуру професійного спілкування у роботі з учнівською молоддю.

6.      Удосконалити роботу з учнями «групи ризику» шляхом поєднання спостереження з іншими методами по визначенню схильності до відхиленої поведінки. 

ПАМ’ЯТАЙТЕ!

  • Якщо ви у небезпеці
  • Якщо над вами знущаються
  • Якщо ви потребуєте допомоги
  • Якщо ви самотні у своєму стані - залишайтесь спокійними!

Не робіть своє життя самотнім!

Звертайтесь до професіоналів! Шукайте підтримку!

ТЕЛЕФОНУЙТЕ!

  • Гаряча лінія з протидії торгівлі людьми – 527

·         Гаряча лінія з протидії насильству – 116-123, 0-800-500-335

  • Дитяча гаряча лінія - 116-111 (цілодобово), 0-800-500-225 (з 12.00 до 16.00)
  • Гаряча лінія з протидії булінгу – 116-000

Додаткова інформація